בחינת גמר פנסיוני דצמבר 2018

אין תמונה

מספר חתימות

257
 
200  

                                                                                                             05/12/18

לכבוד, רשות שוק ההון ביטוח וחסכון מחלקת רישוי סוכנים ויועצים

הנדון: בחינת גמר פנסיוני, מועד דצמבר 2018 

אנו רוצים למחות כי מרבית הנבחנים שניגשו אתמול לבחינה, חשים מתוסכלים וחסרי אונים לנוכח הרמה הבלתי פרופורציונלית והבלתי מידתית, אותה חווינו במהלך הבחינה בשם מרבית הניגשים.

כידוע מדובר בבחינה מורכבת למדי; כמות החומר הינה עצומה, רמת הידע בלתי מתפשרת וכן דורשת ירידה ותשומת לב לפרטים הקטנים. אנו רוצים לציין, שאנו מייצגים קבוצה של מאות נבחנים, שלמדו ימים כלילות, במשך כחצי שנה, ע"מ להגיע מוכנים ככל הניתן ולהצליח בבחינה הכה קריטית וחשובה עבור קבוצה זו – שכן מדובר בכספים ומשאבים רבים וכן זמן יקר שהוקדש למען המטרה העתידית החשובה עבורנו בדרך לקבלת הרישיון המיוחל.

אנו מודעים לעובדה כי אחוזי המעבר בבחינה מכוונים לכך שישקפו את הרמה הנדרשת והמצופה מבעל רישיון פנסיוני, אך יחד עם זאת אנו סבורים שהבחינה הנוכחית הייתה חריגה ברמת הקושי שאינו משתמע לשתי פנים. הבחינה הנוכחית הציגה שאלות המתייחסות לתכנים ישנים, ונצמדה לחלק שולי של החומר הנלמד. השאלות והתשובות נוסחו בצורה מבלבלת, שנתנו הרגשה שלא נבחנה כאן רמת הידע שלנו, אלא בדיוק להפך; רבים מהנבחנים חשים כי המבחן נכתב באופן 'מתקטנן', תוך מתן תשומת לב לנושאים שבשוליים, כאשר הוצגו שאלות בכמות לא מבוטלת אשר עסקו בפוליסות היסטוריות וישנות.

בנוסף, הופתענו לגלות שנושאים רבים, עדכניים ומהותיים מבין הנושאים שנלמדו במהלך תקופת הלימודים לבחינה, כלל לא הופיעו בבחינה.

רמת התסכול ועוגמת הנפש בלתי ניתנת לתיאור בקרב הנבחנים.

בשונה מן העבר, בשנה האחרונה חלו רפורמות במועדי הבחינה, כאשר בעבר לנבחנים ניתנה הזדמנות לגשת לבחינה שלוש פעמים בשנה, לעומת המצב הנוכחי המותיר לגשת לבחינה רק בשני מועדים שנתיים, דבר אשר מעצים את תחושת העול והפגיעה האפשרית, במקרה של מתן בחינה בלתי סבירה.

רבים בקרב הנבחנים, חשים כי ניסוח הבחינה התבצעה באופן קלוקל ולא הוגן, ואנו סמוכים ובטוחים שבעקבות הנעשה, אחוזי המעבר יהיו נמוכים בצורה חסרת תקדים, שאין לה אח ורע; ההשלכות העתידיות לתוצאות בחינה זו יובילו לפגיעה ועיכוב בקריירה המקצועית של רבים, הפסד כספי רב כתוצאה מאיבוד שכר אלטרנטיבי עתידי, וכן אובדן של זמן יקר.

לסיכום, אנו סבורים שאין במטרתכם להכשיל את הנבחנים, אלא דווקא לסנן ולהכניס למקצוע חומר אנושי איכותי ומקצועי, שיהווה דוגמא למופת ולמקצועיות לה אנו שואפים בענף, כדור העתיד של בעלי הרישיון בישראל. אך יחד עם זאת, אנו מצפים מכם לאיזון בצורת הבדיקה של הבחינה הנוכחית, תוך התחשבות בכך שהבחינה לא הייתה הוגנת בעליל ובהשלכות ההרסניות שעלולות להתרחש כתוצאה מאחוזי מעבר נמוכים ובלתי סבירים.

אנו מצפים מכם לפעול ולעשות צדק עם העוול שנעשה לנבחנים, ולתקן את העיוות כך שאחוזי המעבר בבחינה הנוכחית יתפלגו בצורה נורמטיבית והוגנת ביחס למועדי העבר, ובדגש כי הבחינה לא הייתה מידתית בצורה חריגה.

בכבוד רב,

נציגי הנבחנים במועד דצמבר 2018.

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

05/12/2018
העצומה השיגה 100 חתימות!
05/12/2018
העצומה נפתחה