די לאפליה וגזענות כלפי יהודים כלפי יהודים

אין תמונה

מספר חתימות

8
 
100  
פורסם בתאריך: 16/06/2022
 

אנו תלמידי היל"ה בישיבת נחליאל בחרנו בנושא "די לאפליה וגזענות כלפי יהודים כלפי יהודים אחרים". לצערינו, זוהי תופעה רווחת עד היום וחוצה גבולות ומגזרים. החלטנו להתמודד עם התופעה "ולהיישיר אליה מבט".

במדינת ישראל כיום ישנה תופעה של אפליה וגזענות של יהודים רבים כלפי יהודים אחרים. נתקלנו בתופעה זו כמה פעמים. גזענות פוגעת בראש ובראשונה "בזכות לכבוד" - לכל אדם הזכות שלא להיות חשוף ונתון ליחס משפיל, מזלזל, מבזה, פוגעני או לטיפול או יחס אכזרי ובלתי אנושי. הכרה בהיותו של כל אדם בן אנוש ובזכותו הטבעית לכבוד. נראה שיש לעשות עבודה אישית וציבורית כדי לבדוק את עצמנו כחברה, וללמוד כיצד לתקן את התופעה המכוערת הזו ולהגיע כדברי הגמרא בשבועות (לט, א) "כל ישראל ערבים זה לזה".

גזענות פוגעת חמורות באנשים ופעמים רבות מעודדת פגיעה באנשים עד כדי הגעה לסכנת חיים. הזכויות שנפגעות במקרים כאלו הם ה"זכות לחיים וביטחון", "לכל אדם זכות להיות מוגן מפגיעה בחייו, בגופו ולהיות מוגן מאיום בפגיעה בחייו ובגופו. חובת המדינה להגן על כל בני האדם החיים בה", משום שהאדם שנפגע פיסית ואו נפשית אינו יכול להלך ברחוב בביטחה.

הערה חשובה: יש לשים לב שהנושא נכון גם באפליה כלפי אוכלוסיות אחרות. בחרנו בעבודה זו בכוונה לעסוק באוכלוסיה היהודית מכיוון שההזדהות בין היהודים יכולה ליצור הצלחה. כשנפנים את הצורך לתת כבוד - נלמד ליישם גם כלפי אחרים.

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו