לא מפקירים אזרחים ותיקים

אין תמונה

מספר חתימות

7,953
 
10,000  

שחרור אזרחים וותיקים מהסגר על פי מצבם ולא על פי גילם הכרונולוגי- העמותה הישראלית לגרנטולוגיה 

ממשלת ישראל מתכננת עתה את הצעדים לקראת שחרור אנשים מהסגר. על פי התוכנית הכוונה היא להשאיר את האזרחים הוותיקים בבתיהם למשך מספר חודשים. אנו רואים בחיוב את המגמה לשמור עליהם מפני הדבקות בגין היותם בסיכון גבוה, אך יש לשים לב שבצד הסיכוי הזה קיימות סכנות מרובות. התוכניות לגבי שחרור מהסגר מבוססות על השיקולים של בריאות וכלכלה אך השיקולים לשחרור או להשארת אזרחים וותיקים בסגר מבוססת כיום אך ורק על הגיל הכרונולוגי ובאופן אחיד כלפי כולם.   

  שיקולים אלה אינם לוקחים בחשבון את העובדה שהשונות בקרב בני הגיל השלישי היא עצומה, בצד אחד של הרצף נמצאים אנשים בריאים, פעילים ותורמים למשק ולחברה ובצדו השני זקנים במצבי חולי וירידה תפקודית המרותקים ממילא לביתם,  ועל הרצף שביניהם קבוצות במצבים פיזיים ונפשיים שונים. כמו כן חייבים   להוסיף לכך את השיקול של מצבם החברתי והנפשי של האזרחים הוותיקים.

אנו  , דורשים מהממשלה לגבש תוכנית של הסרת הסגר מאלו שמצבם מאפשר זאת. לסגר ממושך של אנשים מבוגרים יש השפעה על בריאות הנפש שלהם ועל  רווחתם הנפשית. זה עלול לגרום להפרעות רגשיות, חרדה, כעס, נדודי שנה, דחק ודכאון. אלו יכולים להביא לתוצאות ותגובות חמורות , להחמרה במצב הבריאותי, למחלות , להתאבדויות ואף לתמותה. תופעות אלו הולכות ומתחזקות ככל שהסגר נמשך זמן רב יותר.  

יש לשנות  לאלתר את המדיניות ולתכנן שחרור אנשים מהסגר על פי מצבם הבריאותי, החברתי, המשפחתי והנפשי. בכדי להימנע מהסכנות הצפויות שתוארו לעיל, יש  לבצע מיון של  האזרחים הוותיקים לפי מצבם (לא רק גילם הכרונולוגי).

 יש להקים וועדת מומחים שעל פי מיון זה תגבש תוכנית שלפיה ניתן יהיה לשחרר מהסגר קבוצות שאינן חייבות להישאר בסגר. לדוגמא, אנשים בריאים, שעוסקים באופן סדיר בעבודה, בפעילות ציבורית וחברתית, בפעילות גופנית סדירה מחוץ לבית וששהו בבידוד ללא תסמינים.

 אנו דורשים שחרור האזרחים הוותיקים מהסגר על פי מצבם ולא על פי גילם  הכרונולוגי בלבד.     

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

14/04/2020
העצומה השיגה 5,000 חתימות!
12/04/2020
העצומה השיגה 2,500 חתימות!
11/04/2020
העצומה נפתחה