לא מפנים את גבריאל מוקד לרחוב

לא מפנים את גבריאל מוקד לרחוב

מספר חתימות

2,886
 
3,000  

חברים, קוראים, קולגות ואנשי ספרות יקרים.

בימים אלה אני מנהל מערכה קשה למנוע את השלכתי לרחוב מדירה בשדרות בן גוריון 40 ת"א – דירה שאני מתגורר בה מזמן שבאתי כילד ארצה, בגיל 12, אצל דודי ודודתי – לצערי, בגלל לחץ משכנתאות של הבנקים ובגין חובות שנטלתי עבור הוצאה לאור ותפעולו ארוך השנים של כתב העת והוצאת הספרים 'עכשיו' נאלצתי להגיע להסכם שאני מעביר בעלות על הדירה למשפחה ירושלמית – אולם על סמך חוזה ברור לפיו אין לפנותי אף פעם מהדירה (דירה שבה מצוי גם ארכיון 'עכשיו' ובו תיעוד של 70 שנות פעילות בכ-300 תיבות גדולות שאין לי איפה לשים אותן) כל עוד אני מכסה שכר דירה. החוזה הזה הוא משנת 2007 ומשנת 2007 עד השנה הנוכחית מעולם לא נותרתי חב פרוטה למי שהדירה הועברה על שמם בטאבו. גם כעת, שילמתי כבר בעד חלק מהחודשים הבאים של שנת 2021.  אולם מחודש מרץ בשנה זו נותר חוב של כמה חודשים (עד ספטמבר), כאשר החוב נובע רק מדבר אחד: למרות שיש לי אישור על ביטול כל חוב ממס שבח עדיין בגלל החגים לא החזירו לי כספים רבים שמוקפאים שם ושעולים על כל חוב שיש לי למשכירים – חוב שאני יכול לשלם תוך זמן קצר מאוד. אולם המשכירים חסרי היושר בכלל לא תובעים ממני החזר חוב, אלא מנצלים את הבעיה הטכנית שנוצרה לזמן מה כדי לזרוק אותי לרחוב – ניצול שואה חולה שגילו קרוב לתשעים, ובכל זאת גם אדם שתרם דבר או שניים לתרבות בישראל ולספרות העברית. החל מ-1954 ועד ליום הזה לא חדלתי לרגע מפעילות (תוך הקצבת כספי הפרטי), הוצאתי לאור למעלה ממאה ועשרים ספרים בהוצאת 'עכשיו', חמישים כרכים עבים של כתב העת 'עכשיו' שבמידה רבה עיצבו את הספרות העברית של דור המדינה, כרכים של כתבי העת באנגלית 'ג'רוזלם ריוויו' ו'תל אביב ריוויו', לצד אלו הקמתי שלל ביטאונים פוליטיים וחברתיים שתרמו לעיצוב יסודות אפשריים של שמאל ישראלי. אציין גם, כמובן בלי כל רצון לפאר את עצמי, כי נוסף למפעל הגדול של 'עכשיו' ו'הריוויו' שהשקעתי בו כמעט את כל כספי הפרטי, הוצאתי לאור ספרי מחקר על קפקא ועגנון, על השיפוט האסתטי, מסות על ספרות דור המדינה וכן שני ספרים הנראים לי כחשובים: 'על ארבעה משוררים' (עמיחי, זך, אבידן, וולך), וכן ספר יסוד על תפישות היהדות של ביאליק, עגנון ואצ"ג. נוסף לכך אציין כי לימדתי שנים באוניברסיטאות בארץ, אחרי שהשלמתי דוקטורט על חידושים בפילוסופיית הטבע של הוגה הדעות ג'ורג' ברקלי, באוניברסיטת אוקספורד.

למרות שהצעתי למשכירים את החזר החוב, אפילו בבת אחת, או בשלושה תשלומים, הם איתנים בדעתם להשליכני לרחוב. אני מגיש בימים אלה ערעור לבתי משפט גבוהים יותר בתקווה שפסק הדין הנוראי הזה יתוקן (לפיו עלי לפנות תוך 21 יום את ביתי). ואולם לשם כך, חשובה לי ביותר תמיכתכם הציבורית שתבליט את האבסורד של פינוי אדם בגילי ובמצבי מביתו בשל איחור בתשלום השכירות. 

אולם נראה לי כי בלי עזרתכם, כל זה לא יעזור לי. אני זקוק לתמיכתכם הציבורית, הגלויה והפומבית. אתם מוזמנים להוסיף את שמכם לעצומה זו המבקשת מבית המשפט, לאפשר לי לשלם את החוב ולא להשליכני לעת זקנה.

גבריאל מוקד

054-9105163

* המבקשים לתרום יכולים לעשות זאת בחשבון בנק שלי 108865896, בנק דיסקונט, סניף 14 סיטי.

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

11/10/2021
העצומה השיגה 2,500 חתימות!
09/10/2021
העצומה השיגה 1,000 חתימות!
09/10/2021
העצומה נפתחה