שחרור יגאל עמיר: פנייה לנשיא המדינה

אין תמונה

מספר חתימות

עד כה נאספו: 365 חתימות.

בס"ד

 לכבוד

מר ראובן רבלין

נשיא המדינה

הנדון: בקשה למתן חנינה ליגאל עמיר

בשנת 1993 ממשלת ישראל חתמה על הסכם אוסלו שהתברר כאחת הטרגדיות הגדולות בהיסטוריה המודרנית של העם היהודי בארצו, ההסכם הביא לאלפי הרוגים ופצועים.

יגאל עמיר לא היה היחיד שראה את הסכמי אוסלו כאיום על עצם קיומה של מדינת ישראל; דעה זו נתמכה ועודנה קיימת בחלק ניכר מן העם. למעשה, כיום בחברה הישראלית קיים קונצנזוס רחב שלפיו הסכם אוסלו היה מחדל, אם לא פשע. עם זאת, תהליך קבלת ההחלטות שהביא לחתימת ההסכם האומלל והמשכו, לא נחקר עד עצם היום הזה, ואף אחד מיוזמי ההסכם וממבצעיו לא נתן דין וחשבון. יגאל עמיר החליט להתנקש ברבין מתוך תחושת חוסר אונים, כאפשרות אחרונה לעצור תהליך הרה אסון, לנוכח אטימות הממשלה מן המחאה הלגיטימית של הציבור הרחב.

יגאל עמיר הורשע ברצח ונדון למאסר עולם, אותו הוא מרצה כבר 24 שנים בבידוד ובהפרדה. באופן רטרואקטיבי התקבל חוק מיוחד שאוסר על ועדת השחרורים של אסירי עולם במשרד המשפטים, להמליץ על קיצוב עונשו.

אולם, לא ניתן להתייחס להתנקשות ברבין במנותק מהקשרה. ההתנקשות ברבין היוותה את שיאו של קרע עמוק בעם, שבמסרגתו התחולל עימות פנימי חריף שנוצר עקב שפיכות הדמים שהביא איתו הסכם אוסלו, לצד השתקת דעת הקהל על ידי התקשורת והתעלמות הממשלה מתחושת הייאוש שפשטה בחלקים ניכרים מן העם.

לא ניתן להטיל את האשמה בטרגדיה הלאומית על אדם אחד ולהפוך אותו לשעיר לעזאזל על כל הטעויות שנעשו.

 ספק אם החברה הישראלית של היום מוכנה לחזור לאירועים מלפני כעשרים וחמש שנה על מנת לנהל חקירה אובייקטיבית ולחפש אשמים. אך ישנה גם דרך אחרת להחזיר את הצדק. אנחנו קוראים לך לפעול למען הפיוס הלאומי, בהתאם לייעוד המשרה הרמה של נשיא המדינה.

יש לציין כי עובדות רבות שנחשפו בשנים האחרונות מכרסמות באמינותה של גרסת האירועים הרשמית. אשמתו של עמיר ברצח מוטלת בספק בעיני כמחצית מן הציבור הישראלי. לאור כל הנאמר לעיל ולאור העובדה כי תנאי כליאתו של עמיר קשים לאין ערוך מתנאי מאסרם של אסירי עולם אחרים, אנו פונים אליך בבקשה להפעיל את סמכותך ולהעניק חנינה ליגאל עמיר. הגיעה העת לשחררו.

(הערה: במקביל נערך איסוף חתימות ידני. נא המנעו מכפילויות! נכון ל-09.11.19 נאספון 246 חתימות ידניות)

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

18/10/2019
העצומה השיגה 100 חתימות!
18/10/2019
העצומה נפתחה