ועדת חקירה למשט בעזה

ועדת חקירה למשט בעזה

מספר חתימות

עד כה נאספו: 99 חתימות.
פורסם בתאריך: 06/06/2010
 

קריאת מפקדי דבורים במילואים להקמת ועדת חקירה עצמאית

מכתב זה בא בעקבות האירועים הקשים שאירעו במהלך ההשתלטות על המשט לעזה ובפרט האירועים על סיפון הMavi Marmara. נדהמנו מרמת הסיכון והחיכוך הגבוהה אשר בה הועמדו לוחמי שייטת 13. נאלמנו אל מול התוצאה העגומה של הרג ופציעה של אזרחים. אין לנו שום צל של ספק שלו היה נשלח כוח לוחמים פחות ממושמע ומיומן מספר הנפגעים היה גדול בהרבה ובכך ברצוננו להביע את הערכתנו לכוחות הלוחמים. לצד זה, אנחנו חושבים שנעשו טעויות טקטיות חמורות בהפעלת הכוח ובשיקול הדעת, בעיקר חוסר היכולת לאפיין את המשימה בצורה הולמת תוך התייחסות לכך שמדובר באוניה אזרחית.

בהסתמך על ניסיוננו כמפקדי ספינות וסיירות במשימות ביטחון שוטף ובפעילויות מבצעיות מגוונות, אנחנו חושבים כי ניתן היה לפעול בדרכים אחרות על מנת לעצור את האוניה. דרך הפעולה שהופעלה בשטח כללה רמת חיכוך גבוהה אשר לדעתנו הייתה מיותרת – וזאת ללא קשר לאופי ההתנגדות שהתגלה עם הפשיטה על האוניה. אופי המבצע מנוגד לדרכי פעולה אחרות אשר היה מקום להפעיל, וזאת מתוך ההבנה כי מדובר בכלי שייט אזרחי אשר מפליג תחת ריבונות טורקית במים בינלאומיים.

אנחנו חושבים שהמבצע הסתיים באסון ברמה הצבאית והמדינית. אנחנו לא מסכימים עם הטענות הרווחות שמדובר בפער מודיעיני. נוסף על כך, אנחנו לא מקבלים את הטענה כי מדובר ב"כשל הסברתי" וחושבים שהמתווה שעליו הוחלט נדון מראש לכישלון. בעיקר ומעל הכל אנחנו מוחים על כך שהאחריות על האסון שאירע הועברה באופן מידי למארגני המשט. אנחנו רואים בכך זילות בערך האחריות אשר צריך להיות מוטל, בחלקו העיקרי, על הדרגים הפוקדים ומאשרי המבצע. אנחנו רואים בכך ביטוי לזילות נוספת בערכי המקצועיות, טוהר הנשק וחיי אדם.

עד היום שירתנו ונמשיך לשרת נאמנה כלוחמים קצינים ומפקדים בחיל הים. עם זאת, רצף האירועים אשר החל עם ההחלטה לעצור את המשט ונמשך עד היום מערער את האמון שלנו בפיקוד החייל ומקבלי ההחלטות בממשלה. לדעתנו, לא ניתן אלא לקחת אחריות על האירועים ולזמן וועדת חקירה חיצונית ובלתי תלויה אשר תבדוק את הנושא באופן מעמיק ותתן על כך דין וחשבון מפורט. אנחנו מאמינים כי זאת הדרך המיטבית על מנת לשקם את האמון בפיקוד החייל ומקבלי ההחלטות.

בכבוד רב,

רס"ן (מיל')ניר,רס"ן(מיל') גל,רס"ן(מיל') רן,סרן (מיל')רועי,

סרן(מיל')בן, סרן (מיל') נמרוד,סרן (מיל') עמיר,סרן(מיל') אמיר,סרן(מיל') עמית, סרן(מיל') אסף

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו