מטלת ביצוע באזרחות - הנישואים האזרחיים ופסולי החיתון

אין תמונה

מספר חתימות

19
 
1,000  
פורסם בתאריך: 21/05/2021
 

אנחנו שלוש תלמידות יב מתיכון עתיד למנהיגות מדעית בלוד, בחרנו לבצע את מטלת הביצוע שלנו במסגרת שיעורי האזרחות בנושא הנישואים האזרחיים ומעמדם במדינת ישראל.

עפ״י חוק ״שיפוט בתי הדין הרבניים״, נישואין וגירושין של יהודים אזרחי ישראל יהיו תחת שיפוטם הייחודי של בתי הדין הרבניים. כמו כן, אלו ייערכו עפ״י דין התורה, כלומר, לפי חוק ההלכה היהודית. לכן, מידי שנה זוגות רבים הרוצים לבוא בברית הנישואין ולהחשב כזוג נשוי במדינה לא מורשים לעשות זאת כיוון שבהלכה נחשבים ל״פסולי חיתון״.

לצערנו, החלופות המוצעות במדינה לבעיה זו, אינן שוות ערך לחתונה הדתית המוכרת. כל אזרח שאינו רוצה להנשא בטקס דתי או שהרבנות רואה בו כפסול חיתון, לא ניתנת לו האפשרות להנשא בארץ. אלטרנטיבת הנישואים האזרחיים אינה מתקבלת ומתאפשרת בתוך גבולות המדינה ולכן הזוגות המעוניינים להנשא בדרך זו יצטרכו לעשות זאת מחוץ לשטחי המדינה ובחזרתם לארץ להוכיח את חתונתם. אלטרנטיבה נוספת היא קבלת מעמד של ״ידועים בציבור״ שבמסגרתה יש הכרה בזוג בשלטונות המדינה, איך אינם ייחשבו נשואים באופן רשמי. בכל אחת מהמקרים הנ״ל, מדינת ישראל אינה מכירה ב״נישואים״ באופן מלא ואינה מעניקה לבני הזוג את מלוא הזכויות והחובות החלות על בני זוג הנשואים כהלכה.

המתרחש במדינת ישראל, המוגדרת כמדינה דמוקרטית, נוגד מספר עקרונות בסיסיים שעליהם מושתתת הדמוקרטיה. מדובר במצב הגורם לכפייה דתית המתקיימת בארץ ולביטול זכויות בסיסיות רבות המגיעות לכל אדם במדינה דמוקרטית. ישנה פגיעה בחופש מדת של הזוגות פסולי החיתון במדינה וכן של אלו שמעוניינים מבחירה להנשא שלא לפי ההלכה, כלומר, ישנה הפרה של זכותם לא להחזיק באמונה מסויימת או להשתייך לקבוצה הדתית הנכפת עליהם מטעם רשויות המדינה. מתוך איסורי ההלכה, המדינה פוגעת בחופש הנישואין של פסולי החיתון, לפיו זכותו של כל אדם לבוא בברית הנישואין ולהקים משפחה ללא הגבלה מטעמי גזע, אזרחות או דת, ובחופש הבחירה של אלו הרוצים להנשא בחתונה אזרחית שכן על כף המאזניים מונחות שני אפשרויות שאינן שוות ערך כלל מבחינת המדינה. ומכאן נגזרת הזכות העיקרית הנפגעת ממצב זה - הזכות לשיוויון מהמדינה בנוגע למימוש רצון הזוגות השונים והמגוונים החיים במדינה להנשא וקבלת סוגי הנישואין המגוונים באופן שוויוני תוך נתינת מלוא החובות והזכויות גם לאלו שבירו אחרת (מרצון או בלית ברירה).

אנו חיים במדינה דמוקרטית בה לכל אחד ואחת מגיע הזכות להתחתן עם בחיר/בחירת ליבו, ללא מגבלות ואיסורים על כך, לקיים איתו/איתה חיי בית ומשפחה, תוך קבלת יחס שווה לאלו שנישאו בדרך המקובלת. ברצונינו לעלות את הנושא לסדר היום ולהוביל את המדינה לשינוי בזווית הראיה. יש לשנות את הנחיות במדינה וליצור מצב לגיטימי במדינה שאמורה להיות מבוססת על עקרונות של חירות ושיוויון, בו כל בחירה היא ראויה ושוות ערך לאחרת, ללא נקיטת עמדה דתית,להסתכלות בנקודת מבט מודרנית וליברלית יותר ומכך לשנות את ההתייחסות והמעמד של אלו שבחרו אחרת.

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו