מחירי לימודי נהיגה

אין תמונה

מספר חתימות

3
 
1,000  
פורסם בתאריך: 09/02/2020
 

שלום, במסגרת עבודה באזרחות בנושא העלות הגבוהה של מחיר לימודי נהיגה, אנו מנסות להביא את הנושא למודעות הציבור.

במשך השנים חלה עלייה במחיר שיעורי הנהיגה והטסטים וכיום המחירים גבוהים, בסביבות 150 שקלים חדשים לשיעור. לא כל אחד יכול להרשות לעצמו לשלם מחיר כה מופרז לטובת אמצעי התניידות בסיסי. אנחנו סבורות כי כיום נוצר מצב שבו מחיר הוצאת הרישיון בקרב בני נוער פוגע בזכויותיהם הבסיסיות - הזכות לקניין, הזכות לשוויון והזכות לחופש התנועה.

הזכות לקניין היא זכותו של אדם לצבור, לשמור, להחזיק רכוש וליהנות ממנו. הזכות לקניין המוחשי נפגעת במשך תהליך הוצאת רישיון הנהיגה בכך שעלות תהליך זה גבוהה.

זכות נוספת שנפגעת היא הזכות לשוויון - הזכות לקבל יחס שווה, ללא הבדל דת גזע ומין, מסיבות לא מוצדקות ולא רלוונטיות. כיום, כאשר עלות הוצאת הרישיון היא כה יקרה, נוצרים הפרשי מעמדות בין שכבות שונות באוכלוסייה. התלמידים מרגישים שכתוצאה מכך זכותם לשוויון נפגעת, מכיוון שלרבים מהתלמידים אין היכולת לשלם עבור לימודי הנהיגה היקרים, בעוד לתלמידים אחרים אין את הבעיה הנ"ל.

פגיעה נוספת היא בחופש התנועה. הזכות לחופש התנועה קובעת כי זכותו של כל אדם לנוע ממקום למקום באופן חופשי. אדם שלא יכול להרשות לעצמו לשלם על לימודי הנהיגה היקרים, לא יוכל לנוע בחופשיות למרחקים לכן הוא מאבד חלק מחירות התנועה. במדינת ישראל, חופש התנועה נפגע ברמה בולטת יותר משום שבימי שבת, חגים ומועדים אין תחבורה ציבורית. כך, לאדם ללא רישיון אין דרך נוחה וזולה להתנייד.

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו