הפחתת מעמד ההודאה במשפט הפלילי בישראל

הפחתת מעמד ההודאה במשפט הפלילי בישראל

מספר חתימות

1,911
 
100,000  

עצומה: הפחתת מעמד ההודאה במשפט הפלילי בישראל

מעמד ההודאה במשפט הישראלי מוגדר כ"נסיכת הראיות", כלומר בזכות מעמדה הרם ניתן להרשיע אדם על סמך הודאה, ללא ראיות תומכות.

מעמדה זה מקורו במשפט הרומי (שם הודאה נחשבה ל"מלכת הראיות"), והוא שסלל את הדרך לאינקוויזיציה: די היה לסחוט הודאה מנחקר בכדי להוכיח את אשמתו.

המשפט הישראלי מסייג, אמנם, ע"י דרישה ל"דבר מה נוסף" שיתמוך בהודאות, אלא ש"דבר מה" זה הגדרתו נזילה ומתעתעת, ואינה מספקת ליצירת טריז כנגד הודאות כוזבות.

קיים חשש כי האפשרות להרשיע חשודים על סמך הודאה שאינה נתמכת בראיות מוצקות מובילה את המשטרה, במצבים בהם החקירה נקלעת למבוי סתום, להרשעת חפים מפשע, ומותירה את האשמים האמיתיים מחוץ לכותלי בית הכלא. (ראו פרופ' בועז סנג'רו, "קיסרית הרשעות השווא", מאמרים על הודאה ודרישת הסיוע)

אנו החתומים מטה מבקשים לשנות את החוק ופרשנותו, המאפשרים הרשעה עצמית ללא ראיות תומכות, לחוק המחייב לפחות ראייה מוצקה אחת, חיצונית למערך ההודאות. אנו מסרבים להכיר ב"דבר מה נוסף" כתחליף לראייה מוצקה.

חתמו בכתב ידם: פרופ' אמנון רובינשטיין, פרופ' אהרון קירשנבאום, פרופ' יורם שחר, דר' שמואל אדלר, ברוריה אדלר, אינג' אליעזר יסלזין, פרופ' אוריאל סימון, דר' הרב דניאל טרופר, אביגיל קירשנבאום נוי, עמוס ישראל, פרופ' צבי מאזה, ועוד.

חתמו בדף התנועה להפחתת מעמד ההודאה: יהושוע סובול, הרב יובל שרלו, פרופ' בועז סנג'רו, ד"ר רינת קיטאי סנג'רו, ד"ר יובל גולדוורגר, עו"ד דרור ארד-אילון, עו"ד יורם סגי-זקס, פרופ' ישעיהו נבנצל, עו"ד לילה מרגלית, עו"ד רחל תורן, עו"ד יהודית קרפ, ד"ר חן קוגל, פרופ' גרשון בן-שחר, עו"ד אביגדור פלדמן, עו"ד ד"ר דליה צמריון-חלק ועוד.

מכתב פניה של פרופ' אמנון רובינשטיין לשר המשפטים פרופ' יעקב נאמן, בבקשה לדון בהצעת התנועה להפחתת מעמד ההודאה לביסוס ראייתי של הודאות. ראיונות מצולמים: פרופ' בועז סנג'רו - ראש החטיבה למשפט פלילי וקרימינולוגיה במרכז למשפט ולעסקים בר"ג, מתראיין בערוץ 10 על הצורך בדרישת ראיות בדרגת סיוע. שופטת בית המשפט העליון בדימוס, דליה דורנר - נעתרה לבקשתנו לערוך עימה ראיון מצולם על מעמד ההודאה והתמיכה הראייתית הנחוצה להודאה

גילוי דעת כנגד המשקל המופרז שמייחסת מערכת המשפט הישראלית להודאות נחקרים ונאשמים נשלח לשרת המשפטים וליו"ר ועדת החוקה חוק ומשפט. על גילוי הדעת חתומים בין היתר הפרופסורים למשפטים בועז סנג'רו, אמנון רובינשטיין, אוריאל פרוקצ'יה ויואב דותן, חתן פרס נובל לכלכלה ישראל אומן והרב יובל שרלו מארגון רבני צהר.

הרצאה על המאבק להפחתת מעמד ההודאה: כיצד יתכן שבמערכת המשפט בישראל מגישים כתב אישום ברצח שלא היה? מה ניתן וצריך לעשות כדי שדברים כאלו לא יישנו? מה עובר על נאשם ועל משפחתו במשך המעצר? בהרצאה סיפורו האמיתי של יוסף בן משה זהר, יוסף עונה לשאלות אלה בעזרת הקראת קטעים מספר שהוא כתב, אנקדוטות מתקופת המעצר והקרנת קטעים תיעודיים.

איך תוכלו לעזור1.  חיתמו על העצומה! (טופס החתימה נמצא למעלה) 2. שתפו את העצומה באמצעות פייסבוק, טוויטר ובמייל (כפתורי השיתוף נמצאים למעלה) 3. לחצו כאן והצטרפו אלינו גם בעמוד הפייסבוק 

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

23/12/2015
העצומה השיגה 1,000 חתימות!
11/11/2013
העצומה השיגה 500 חתימות!
03/09/2013
העצומה נפתחה