הסגר שוויוני כולל מוסדות דת- למען קיצור תקופת ההסגר ומניעת קריסת בתי החולים

הסגר שוויוני כולל מוסדות דת- למען קיצור תקופת ההסגר ומניעת קריסת בתי החולים

מספר חתימות

24
 
1,000  
פורסם בתאריך: 26/03/2020
 

אמל'ק: אנו דורשים עדכון של הנחיות משרד הבריאות ואיסור ביקור במקווה, תפילה בקבוצות, וכל פעילות שמסכנת את בריאות הציבור. צעדים אלה ימנעו הדבקה המונית ומסוכנת ויצמצמו את זמן השהייה של כלל אזרחי ישראל בהסגר. 

הנחיות משרד הבריאות שפורסמו לאחרונה [1] מורות על צמצום יציאה למרחב הציבורי בעקבות התפשטות נגיף הקורונה. במסגרת ההנחיות כולנו נדרשים להישאר בבית למעט יציאה לצרכים חיוניים כגון הצטיידות במוצרים חיוניים, הגעה לעבודה, קבלת טיפול רפואי, יציאה קצרה למרחק מוגבל וכדומה. הוראות אלה מחריגות נסיבות דתיות ומאפשרות תפילה של עד 10 אנשים במקום פתוח ואף ביקור במקווה. במסגרת ההוראות חל איסור על יציאה לאימון ספורט באוויר הפתוח ובמרחק רב מהסובבים או אף יציאה להליכה קצרה, פעילויות בהן סיכויי ההדבקה אפסיים, אך ניתן להתקהל לצורך פעילויות דתיות בהן סיכויי ההדבקה גבוהים ביותר.

החרגת המוסדות הדתיים מהוראת הבידוד אינה שוויונית, מסכנת את בריאות הציבור, וצפויה להגביר את קצב ההדבקה ואת תקופת הבידוד של כלל אזרחי המדינה. אין ספק שהחרגה זו נובעת ממניעים פוליטיים, אינה אחראית ומסכנת את כולנו. בעוד אנחנו לוקחים אחריות ונמצאים בבידוד בבתינו (גם במחיר כבד של פגיעה בפרנסה של רבים מאיתנו), תושבים רבים מתקהלים לצורך תפילות וביקורים במקווה, ואחדים קיצוניים אף קוראים להגיע לבתי הכנסת, מתפללים בקרבה רבה אחד לשני ורוקדים תוך החזקת ידיים [2].

פעילויות מסוכנות אלה עלולות להביא לקריסת מערכת הבריאות, הגעה למצב דומה לאיטליה, מוות של אלפי אזרחים, וצורך להאריך את תקופת ההסגר לשבועות וחודשים רבים. אנו דורשים ממשרד הבריאות וממשלת ישראל לפעול מתוך אחריות לבריאות הציבור ודאגה אמיתית לנו התושבים. אנו דורשים לאסור פעילויות מסוכנות כגון ביקור במקווה או תפילה בקבוצות ודורשים אכיפה של התקנות בקרב כלל האוכלוסיה. צעדים אלה הם נחוצים למען צמצום ההדבקה וקיצור מספר השבועות בהם אזרחי ישראל ידרשו לשהות בבידוד. 

כמה נתונים בנושא:

  1. כיום חיים כמיליון חרדים במדינת ישראל.
  2. חקירות אפידימיולוגיות הראו שמעל 30% מהנדבקים בקורונה ביקרו בבתי כנסת וישיבות [3][4].
  3. הקהילה החרדית מועדת להדבקה יותר משאר אזרחי ישראל (חיים בשכונות צפופות ובדירות מרובות ילדים, לא מצייתים להוראות הממשלה והמשטרה). בניו יורק כבר התפשטה המחלה בקרב קהילות דתיות וחרדיות ואף הוחלט לסגור שכונות מסוימות בניו רושל [5].
  4. בטיסת הקורונה שהגיעה שלארץ מניו יורק הגיעו כ100 תלמידי ישיבה מקראון הייטס, ומתוכם לפחות 65 חלו בקורונה. מיותר לציין שבניגוד למקרה של ספינת הקורונה מיפן, לא נלקחו צעדים בסיסיים לשמירה על שאר האוכלוסיה כמו ביצוע בדיקת קורונה לפני העליה לטיסה והטסה של החשודים בהדבקה בטיסה נפרדת.
  5. התפשטות המחלה במגזר החרדי צפוייה לגרום לקריסת מערכת הבריאות, מה שבמדינות אירופאיות מתקדמות כמו איטליה וספרד גורם לאחוז תמותה של עד 10%, מספר גבוה פי 5 מהממוצע העולמי וגבוה פי 7 ממדינות כמו דרום קוריאה.

[1] https://govextra.gov.il/ministry-of-health/corona/corona-virus/guidelines//

[2] https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5702030,00.html

[3] https://www.haaretz.co.il/health/corona/.premium-1.8705027

[4] https://govextra.gov.il/ministry-of-health/corona/corona-virus/spokesman-messages-corona/

[5] - https://www.cnn.com/2020/03/10/us/new-rochelle-coronavirus/index.html

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו