בריונות ברשת

בריונות ברשת

מספר חתימות

40
 
100  
פורסם בתאריך: 10/05/2019
 

אנחנו תלמידות כיתה י"ב מאולפנת צביה לוד, במסגרת עבודתנו באזרחות, הכנו עצומה העוסקת בסוגיית הבריונות ברשת. הבריונות ברשת היא בעיה נרחבת אשר פוגעת ברבים מן המשתמשים באינטרנט, ובצעירים בפרט.

בריונות ברשת היא כל פגיעה באדם  דרך מדיה אלקטרונית כזאת או אחרת - אינטרנט, טלפון סוללרי וכו', ועשויה לכלול קללות, הטרדות, איומים, הפצת שמועות שקר ועוד.

רבים לא מבינים את רמת החומרה של תופעה זו. בעבר היו הרבה ניסיונות התאבדות של ילדים ובני נוער בעקבות בריונות ברשת, ובבתי החולים הפסיכיאטרים הגיעו כמויות של בני נוער מאושפזים מאותה סיבה. ניתן לראות שמצב זה חמור ביותר והוא חייב להשתנות.

אף על פי שמרבית ממעשי הבריונות ברשת נאכפים על ידי חוקים אחרים (חוק איסור לשון הרע, חוק הגנת הפרטיות ועוד), בישראל אין חקיקה ספציפית כנגד בריונות רשת. מצב זה יוצר כמה בעיות עיקריות. אחת מהן היא שגם לאחר הוכחת הפגיעה עדיין קיימת בעיה בהוכחת זהות מבצע הפגיעה ומכיוון שפעל תחת האנונימיות של הרשת יש קושי גדול להוכיח את אשמתו.

עקב מצב זה, אנו סבורים שיש לפעול למען חקיקת חוק אשר ילחם בתופעה.

במסגרת החוק שאנו מציעים, תוגדר מהי עבריינות ברשת ומהו העונש המתאים לה; כמו כן יוגדר כיצד ייאכף החוק. כך למשל תקצה המשטרה מחלקה מיוחדת שתעסוק אך ורק בטיפול בבעיה – תאתר את עברייני הרשת ותביאם לדין. במסגרת החוק ייקבעו חוקים מחמירים לפוגעים ברשת.

על פי דעתנו, עצם קיום חוק זה יצור הרתעה כנגד התופעה, ויעזור בעקירת הבעיה משורשה, וכמו כן תעזור במציאת העבריינים שלעיתים קשה לאתרם בשל האנונימיות של הרשת.

לסיכום, מטרתה של עצומה זו היא להחתים כמה שיותר אנשים ובכך להפעיל לחץ על הממשלה ועל האנשים הנוגעים בנושא, בתקווה לקדם חקיקה כנגד התופעה החמורה של הבריונות.

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו