שינוי שיטת הבחירות לביטול הצבעות אסטרטגיות

שינוי שיטת הבחירות לביטול הצבעות אסטרטגיות

מספר חתימות

1
 
10,000  
פורסם בתאריך: 19/08/2021
 

קולות ‏מצביעים ‏של ‏מפלגה שלא עוברת את אחוז החסימה יורדים לטימיון, ‏ואף יכולים לעבור לגוש השני. ‏זה גורם להצבעות אסטרטגיות בבחירות - במקום שאנחנו נבחר את המפלגה שמיצגת את הדעות שלנו ושנבחריה זוכים לאימון הציבור, אנחנו בוחרים מפלגה שאנחנו חוששים שלא תעבור את אחוז החסימה וכך "תפיל את הגוש".‏ למעשה, חברי כנסת של מפלגות קטנות מחזיקים את הציבור בני ערובה - נם חייבים להצביע להם, ‏כדי להציל את הגוש‏ ‏אליו אנחנו שייכים. ‏

הדבר נכון במיוחד כאשר אחוז החסימה גבוה וההבדל האידיולוגי ‏בין המפלגות בגוש לא גדול. ‏במערכות בחירות אחרונות ‏מפלגות קטנות ‏עברו את אחוז החסימה על בסיס החשש לגוש, ולא בגלל שהן זכו באמון הציבור‏ ‏על בסיס המעשים שלהם.

‏הדבר מרוקן את הדמוקרטיה ‏ישראלית מתוכן, כי אנחנו לא ‏יכולים להעניש פוליטיקאים ‏כושלים, להפך, השיטה מתגמלת ‏כישלון והימצאות ‏ליד אחוז החסימה.

‏הדבר גם גורם לזה שיכולה לתפקד בארץ ממשלת מיעוט - אם מפלגה אחת בגוש לא תעבור את אחוז החסימה, רוב חברי הכנסת לא ישקפו את תוצאות ההצבעה.

‏הפתרון יהיה עם הסכמי העודפים יפעלו גם במקרה של מפלגה שלא הגיעה לאחוז החסימה. חשוב למצוא שיטת בחירות שתוודאי שכל קול משפיע, ושקולות ‏המצביעים בכל מקרה נשארים בגוש.

 

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו