היוזמה לשירות חובה, ולא רק בצבא

אין תמונה

מספר חתימות

עד כה נאספו: 14 חתימות.
פורסם בתאריך: 07/01/2020
 

אנו תלמידי כיתה י"ב עושים עבודה במסגרת לימודי אזרחות בסוגיית חוק הגיוס. לדעתנו חוק הגיוס לא צריך לחייב גיוס לצבא אלא לחייב לעשות שירות למען המדינה, אנו תומכים ביוזמה של תנועת "פנימה" שנוצרה על ידי הרב פירון. ישנן אוכלוסיות בחברה הישראלית שאינן שותפות לאתוס הציוני, ומה שמונע מהן לשרת הוא החשש מפני איבוד או טשטוש הזהות הייחודית שלהם. אצל החרדים זו הזהות הדתית מול החילונית, אצל הערבים ההקשר הוא לאומי. חובת השירות הלאומית הזו תאפשר להם לשרת תוך שמירה על זהותם הייחודית, ולסלול נתיב להשתלבות בחברה הישראלית עבור אוכלוסיות רחבות. 

כולם שותפים וכל אזרח יתרום את חלקו. יגובשו מסגרות שירות והתנדבות מותאמות למגזרים השונים, צורכי הביטחון של מדינת ישראל יישמרו והשירות בצה"ל יזכה לעדיפות לאומית בתהליכי המיון, בתמריצים ובמתן הזכויות. תהיה התייחסות לחריגים הזכאים לפטור, והדבר ייעשה בצורה שקופה. וכל זה יחסה תחת מערך ממשלתי שייצג את כלל הקהילות והזרמים בחברה הישראלית. "התוכנית כוללת ארבעה ערוצי שירות", מסביר פירון. "כל אחד שמגיע לגיל שירות - חרדים אחרי נישואים - מתועל לאחד מהם: צה"ל, ביטחון והצלה - שזה כולל לוחמי אש, משטרה, זק"א וכו', חינוך ורווחה - עבודה בבתי ספר, בפנימיות, במסגרות החינוך הבלתי פורמלי, וערוץ רביעי שהוא חידוש גדול – ערוץ המצטיינים. כלומר, אנשים שהמדינה החליטה לפטור אותם משירות רגיל בזכות מצוינותם: מדענים, מוזיקאים, ספורטאים וגם לומדי תורה. לא בשיטת הישראבלוף של היום, אלא בצורה מוסדרת ושקופה". 

אנו בחרנו לתמוך ביוזמה זו מכיוון שהיא פותרת את בעיית הגיוס, כולם משרתים אין אף אחד שהוא פתור כי לפי השיטה הזו כל אחד יכול למצא את החלק שהוא מזדהה איתו בשירות הלאומי. 

עקרונות המתווה:

כל אזרח בישראל יחויב בשירות לטובת החברה באחד משלושה ערוצים: צה"ל, ביטחון פנים והצלה או רווחה וחינוך.

בחורי ישיבה, מדענים, אמנים וספורטאים יוכלו לשרת במסלול מיוחד בתחום הצטיינותם.

לצה"ל זכות בחירה ראשונה מקרב אזרחי ישראל היהודים.

מקום השירות ואופיו, הגיל וכו' ייקבעו על פי הצרכים התרבותיים של כל קהילה.

כל משרת יעבור הכשרה שתהפוך את מסלול השירות למקצועי ואפקטיבי.

כל משרת יזכה לתמריץ בהתאם לעצימות השירות: סכנת חיים, מרחק מהבית ועוד.

משך השירות בשלב הבסיסי שווה בכל הערוצים. המעוניינים להתקדם במסלולי שירות הדורשים הכשרה ארוכה יותר, יאריכו את שירותם ויתוגמלו בהתאם.

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו