לא יותר מ- 650 ש"ח - המאבק להורדת מחירי המועדוניות והצהרונים של בית עמנואל

לא יותר מ- 650 ש"ח - המאבק להורדת מחירי המועדוניות והצהרונים של בית עמנואל

מספר חתימות

1,114
 
2,500  

המועדוניות והצהרונים - הגולם שקם על יוצרו

כשהמדינה רצתה להגדיל את מעגל התעסוקה וביקשה לעודד אימהות לעבוד 'משרה מלאה', היא הקימה את מוסד המועדוניות והצהרונים. העסקה הייתה ברורה: אנחנו נספק מסגרת חינוכית הולמת לילדיך ואת תוכלי לעבוד יותר שעות ובכך גם להרוויח שכר גבוה יותר וגם לתרום לשיפור הפריון ובכך להביא לצמיחת המשק. זו, בין היתר, הסיבה ההיסטורית שהאחריות הרגולטורית על המועדוניות והצהרונים מצויה במשרד הכלכלה והתעשייה ולא במשרד החינוך.

החלטה היסטורית זו היא שורש הבעיה בכל הקשור לאיכות הפדגוגית במועדוניות ובצהרונים, לטיב ההוראה ולעלות ההשתתפות לילד בהם.

בשעות הצהריים, מיד עם סיום יום העבודה של המורות והגננות, מחליפות אותן עובדות חברת מפעלי בית עמנואל של עיריית רמת-גן, שגויסו בקושי רב לתפקידן, הן בשל היקף המשרה המצומצם (3 שעות בלבד) והן בשל השכר הנמוך הכרוך בצדו. פגשתי סייעות רבות שמבצעות תפקיד זה, נשים מקסימות שרוצות בטובת הילדים, אך חשוב לדבר על הרצונות והחששות של ההורים ואני ביניהם: חינוך הוא מקצוע ולא עוד מקור תעסוקתי רגיל להשלמת הכנסה. לו הייתה הסמכות הפדגוגית על הנעשה במועדוניות ובצהרונים בידיו של משרד החינוך, היינו רואים כח אדם מיומן יותר לעבודה עם ילדים בגיל הרך, שעבר מבדקים קפדניים יותר ובעל הכשרה מתאימה. היות ולא כך הדבר, מדובר בכשל של מדינת ישראל, אך זה בדיוק המקום בו יכול ראש עירייה המגלה חזון ומנהיגות, להתוות דרך אחרת, שתהווה את המגדלור החינוכי לכלל הרשויות המקומיות במדינה. לפני כחודש העליתי הצעה לסדר כי כלל המועמדות לתפקיד סייעת במועדוניות ובצהרונים תעבורנה מבחן אישיות, שיבחן את מידת התאמתן לעבודה עם ילדים, העבודה הקשה והאחראית ביותר בעולם. הצעתי זו התבססה על תלונות הורים אלי מאז תחילת השנה הנוכחית בכל הקשור להתנהלותן של סייעות אל מול ילדיהם ולפיילוט שמקיים משרד החינוך כיום, אותו יזמה חה"כ יפעת שאשא ביטון, ד"ר לחינוך, במסגרתו מועמדים  לתפקידי הוראה עוברים מבחני אישיות מסוג זה. לצערי, ראש העירייה, איש חינוך בעברו, הוריד הצעתי זו מסדר היום.

לא ויתרתי על מטרתי זו, כמו גם על קידום תכניתי כי האחריות הניהולית והפדגוגית על המועדוניות והצהרונים, תועבר מחברת מפעלי בית עמנואל לאגף החינוך בעיריית רמת-גן, אך לצד מאבק זה חשוב לנהל מאבק להפחתת מחירי המועדוניות והצהרונים. המחיר המופקע אותו גובה חברת מפעלי בית עמנואל כיום, 1,040 ש"ח לחודש, בעבור השתתפות חודשית לילד, הוא תמצית האבסורד, המוכיח כיצד הגולם קם על יוצרו – המועדוניות והצהרונים שיוסדו על מנת להקל על אימהות לעבוד 'משרה מלאה' ובכך להגדיל את ההכנסה החודשית למשפחה, הפכו לנטל כלכלי.

"אחד הסממנים הבולטים ליוקר המחייה בישראל הוא מחירי הצהרונים. על פי הערכות העלות האמיתית של כל ילד מגיעה לכל היותר ל-650 שקלים אך ישנן עיריות בהן גובים מההורים אפילו סכום כפול. מי גוזר קופון על ההורים ומרוויח על חשבוננו?" כך עלה בתחקיר שערכה 'תכנית חיסכון' של חדשות ערוץ 2.

ולאן הולך אותו קופון, אותו גוזרת חברת מפעלי בית עמנואל? בחלקו למימון הוצאות מיותרות, התחייבויות פוליטיות של ראש העירייה לפעילי בחירות ומימון יועצים שונים. הרבה שומן מיותר, שבינו ובין טובת הציבור הרמת גני אין ולא כלום.

הגיע הזמן לעשות לכך סוף. בחודשים הקרובים, חבריי לתנועת רמת-גן שלנו ואנוכי ננהל מאבק עיקש להורדת מחיר ההשתתפות החודשית במועדוניות ובצהרונים ל- 650 ש"ח, לצד מאבק זה נמשיך לקדם את תכניתנו להעברת האחריות הניהולית והפדגוגית עליהם מחברת מפעלי בית עמנואל לאגף החינוך של עיריית רמת-גן ולגיוס כח אדם מתאים לעבודה בהם.

אשמח מאוד לתמיכתכם במאבק על חינוך ילדי רמת-גן. חתמו על העצומה הקוראת לראש עיריית רמת-גן לקבוע מחיר של 650 ש"ח להשתתפות חודשית במועדוניות ובצהרונים העירוניים, החל משנת הלימודים הבאה.

שלכם,

ליעד אילני

חבר מועצת העיר רמת-גן

052-7067068

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

24/03/2017
העצומה השיגה 1,000 חתימות!
20/02/2017
העצומה השיגה 500 חתימות!
17/02/2017
העצומה השיגה 100 חתימות!
17/02/2017
העצומה נפתחה