דיור מוגן מכבד פרטיות לאנשים עם מוגבלות

דיור מוגן מכבד פרטיות לאנשים עם מוגבלות

מספר חתימות

759
 
1,000  

קול קורא למאבק למען דיור מוגן מכבד פרטיות

הצטרפו למאבק שיאפשר מגורים בחדר ליחיד לבוגרים עם מוגבלות שכלית והתפתחותית (מש"ה) ב"דיור בקהילה", "בית לחיים".

"...איך תרגישו אם תדעו שאף פעם לא תהיו לבדכם, שאף פעם לא תהא לכם פרטיות? מה תחשבו אם אף פעם לא תוכלו להחליט החלטות עבור עצמכם? אלו יהיו חיים נוראיים..." (גב' קטלין לינץ, שרת הרווחה של אירלנד).

בחודש מאי 2018, הגשנו עתירה לבית המשפט העליון, על-מנת שבית המשפט יחייב את משרד הרווחה לאפשר חדר ליחיד (חדר "פרטי"), לכל אדם עם מש"ה שיבקש זאת (העתק העתירה יימסר לכל מבקש).

העתירה תוקפת את מדיניות משרד הרווחה, לפיה האנשים עם מש"ה הזכאים לדיור מהמדינה לכל ימי חייהם, משוכנים 2 אנשים בחדר, מיטה ליד מיטה, ללא בחירה, לכל ימי חייהם. המשרד אינו מאפשר מגורים של אדם אחד בחדר.

בכל רגע נתון במסגרות "דיור בקהילה", "בית לחיים", בבתים שיתופיים, הוסטלים ומוסדות, לדיירים אין ולו דקה אחת של פרטיות ועצמאות. בכל המסגרות מתגוררים שניים בחדר, נמצאים בקבוצה ובפיקוח צמוד של המשגיחים 24 שעות ביממה, ללא אף פינה פרטית שאינה משותפת עם דייר אחר, למשך כל ימי חייהם.אין לאנשים פרטיות אפילו לפעולות חיים בסיסיות כמו: הדלקת אור בחדר, צפייה בטלוויזיה, האזנה למוזיקה, החלפת בגדים, ביקור משפחה וחברים, שלא לדבר על יחסים אינטימיים.

מדיניות משרד הרווחה דורסת ברגל גסה, זכויות אדם בסיסיות, ובהן הזכות לכבוד האדם, לשוויון, לפרטיות ולצנעת הפרט, הזכות להחליט כל אדם עבור עצמו, הזכות לחיים עצמאיים, להגשמה ולמיצוי עצמי.

חברים יקרים, אנשים עם מש"ה ובני משפחותיהם, וכל אחד ואחת מאיתנו, שחשובות לו זכויות האדם, מוזמן לתמוך במאבק ולחתום על העצומה.  יחדיו נוכל להשיג הישג משמעותי, שתהא אבן דרך במאבק של האנשים עם מש"ה על זכויותיהם הבסיסיות.

 העצומה תוגש בהמשך, כחלק מהעתירה לבית המשפט העליון. הצטרפותכם חשובה מאוד.

הוסיפו את חתימתכם

שולח חתימה, אנא המתינו

ציר הזמן של העצומה

09/08/2018
העצומה השיגה 500 חתימות!
07/08/2018
העצומה השיגה 100 חתימות!
07/08/2018
העצומה נפתחה